Hayat Enerjimizi Çalan Enerji Vampirleri

Categories Genel, Motivasyon, PsikolojiPosted on

Hayatta amaçlarımızı gerçekleştirmek ve mutlu olabilmemiz için enerji çok önemlidir.  Yüksek enerji mutluluk ile özdeşleşirken düşük enerji tamamen depresif bir ruh halinin eseridir.  Gün içinde karşımıza enerjimizi tüketen bir çok insan çıkar.  Bu insanlar ile yarım saat zaman geçirince enerjimiz düşer  Eğer birisi ile zaman geçirdikten sonra kendinizi içi boşaltılmış, umudu kırılmış, yetersiz, başına ağrılar girmiş, enerjiniz düşmüş hissederseniz bir enerji vampirinin saldırısına uğramışsınız demektir 🙂 Körle yatan şaşı kalkar derler ya; bu insanlar ile çok vakit geçirirseniz sizin de enerjiniz düşer sonuçta ne mi olur? Ya büyük bir tartışma ile yol ayrılığı yada çok vakit geçirdiğimiz bu insanlara benzemek 🙂  İşte bu insanları bulmanız için enerjimizi sömüren insanların en çok kullandıkları yöntemleri aşağıda sıralıyoruz.

Enerji Vampirlerinin Kullandıkları Yöntemler;

Agrasif  tutumları olup, sürekli tartışma enerjisinde olan insanlar vardır.  Kendinizi sürekli savunma yapmak zorunda hissedersiniz. Karşı taraftaki sürekli saldırır, suçlar ve dikte eder. Onlara karşı sürekli kendinizi açıklamak zorundasınızdır. Oysa gerçek dostluklarda kendinizi sürekli aklamak zorunda hissetmezsiniz.

Kendine acıyanlar, sürekli şikayet eden ve kurban psikolojisinde olanlar da enerjimizi sömürüler.  Bu insanlara sorsanız her kötü olay onları bulur, en çok onların işi vardır, başka çareleri yoktur, kimse onlara yardım etmiyordur, çok yalnızlardır ve tüm bunların onların düşünce, tavır ve davranışları ile hiiiiiç ilgisi yoktur 🙂

– Sürekli Karşılaştırma Psikolojisinde Olanlar Bazı insanlar tüm hayatınızı tüm kişiliğinizi hatta bazen tüm hareketlerinizi kendileri ile karşılaştırır.  Hepimiz çok özeliz hepimizin kendimizce şahane yönleri var. Bunları fark edip geliştirmek yerine başka biri ile kıyaslama yapmaktan daha kötü bir şey olabilir mi. Herşeyi kıyaslayan bu insanlar günün sonunda kendilerini yetersiz hissedip bunu kapatabilmek için başkalarını taklit etmeye başlarken sizde de bu insanlardan korunmak için kendinizi koruyup saklamaya çalışma baş gösterir. İçsel olarak bu karşılaştırmaları yapıp iç çatışmalara giren bu insanların egosu size de “kendinizi yetersiz hissettirmek” adına ruhumuza minik minik ısırık ve bakışlar bırakırlar 🙂

-Bizi Sürekli Sindirmeye Çalışanlar

Mimikleri, davranışları, bakışları ve tek kelime ile bile olsa söze girip müdahale edişleri ile bizi aşağılayan, küçük düşüren ve bunun tam tersi güzel yanlarımızı alıp kendilerine kopyalanlar, içimizi boşaltan insanlardan bahsediyorum. Kimse daha iyi hissedebilmek için bizim üzerimize basamaz değil mi? Ama malesef gün içinde tüm enerjimizi sömürüyorlar 🙂

Karışıklık Çıkarmak ve  Sürekli Dedikodu Yapma İsteğinde Olanlar

Bu insanlar ilk bir iki görüşmede eğlenceli bile gelebilir. Sonra bi bakarsınız ki bu insanların yaşam tarzı; karışıklık çıkarmak, olay yaratmak, dedikodu yapmak, başkalarını eleştirmektir. Onlar aslında kusursuzdurlar, herkes onları kıskanır, herkes onlara yanlış yapar, ne gelirse başlarına hep iyiliklerinden gelir 🙂  Ben olsaydım şöyle yapardım diye lafa devam eden sayın çok bilmişler 🙂 Günün sonunda ruhunuz, beyniniz kirlenmiş bulursunuz kendinizi.

Sürekli Onay İsteyenler

Her hareketini, her kararını hatta bazen her fikrini onaylatmak isteyenler de gizli birer enerji sömürücüdür. Bu tür insanlara bazen “ben olsam hayatta böyle yapmazdım ama sen olunca böyle yapman sana yakışıyor” demek ister ama korkudan susarım. Çünkü karşımızdaki bizim ne söylediğimizi algılamayıp sadece kendini onaylatmak isteyecekleri için durum birden içinden çıkılmaz bir hale dönüşür. Sanki kötü birşey demişim gibi “neden öyle dedin bende mi böyle yapmasam” diye veryansın ederler.  Haklısın, çok yakışmış, ne kadar iyi yapmışsın gibi cümleleri bize zorla kurdurtarak enerjimizi bitirirler.

Duygusal Şantaj Yapanlar

Bu insanlar bize sürekli duygusal şantajlar yaparak enerjimizi sömürürler. Öyle desek kırılırlar, böyle davransak üzülürler, kendimiz olsak bizi sevmezler, yanlarında olmasak bencil oluruz, yanlarında olsak herşeyimiz onlara batar. Bizi içten içe dibe çekerler vesselam.

Narsist Kişiler

Narsist kişiler 🙂 Oww en sevdiğim enerji sömürücüler 🙂 Ben bunlara karşı farkında olmadan çok elenceli bir savunma mekanizması buldum 🙂 Kendilerine aşık olan, o en güzel, en akıllı, en doğrusunu bilen kendine hayranlardan bahsediyorum. Bunları bir komedi filmi izler gibi izleyip, içimizde eğlenmek var ama malesef bunların doğruyu tek sanma ve hep haklı olma halleri biraz  savunulması zor ve bizi dibe çeken bir durumdur. Onlar hep haklıdır ve hep onların doğruları vardır. Başkalarının fikirlerine kendilerine hizmet etmiyorsa önemsemezler, kendilerini başkalarının yerine koyamazlar ve başkalarının haklarına saygı göstermezler.

Hep Kendileri Anlatmak İsteyenler

Bir de hep konuşup size konuşma fırsatı tanımayan enerji vampirleri vardır. Bunların sözünü kesip laflarının arasına girdiğinizde sizi dinliyor görünür.  Sizi dinliyor numarası yaparken içten içe siz susunca anlatacaklarını planlıyordur. Bunlar malesef bize önemsenmemiş, dinlenmemiş, değersiz olduğumuz hissini verir.

 Oysa bir tane hayatımız var ve zamanımız az. Gerçekten  hem kimseye katlanmak zorunda değiliz hem de kimsenin bizi aşağıya çekmeye hakkı yoktur. Bunun farkında olup hiç bir şey yapmamak düşük enerji ile yaşayıp negatif enerjide yaşamayı kabul etmektir.  Bir an önce bu enerji vampirlerini hayatımızdan çıkarmaya ne dersiniz 🙂

Enerjimizi sömüren insanlara dur demenin yollarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir